MUZEUM SZKLANYCH DOMÓW

Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85
11 listopada 2018 godz .18 00 Wernisaż wystawy
Wystawa czynna od 12/11/2018 do 30/03/2019
Godziny otwarcia: wtorek – sobota 12 00 – 18 00

Wstęp wolny

Muzeum Szklanych Domów w Wolskim Centrum Kultury, w budynku przy Obozowej 85, to tworzona partycypacyjnie ekspozycja o osiedlach modernistycznych TOR i BGK na Kole, oraz zbudowanym tuz po wojnie osiedlu Syrkusow. Przestrzenia wystawy będzie znajdować się na pierwszym piętrze zabytkowego budynku Centrum Kultury kolonii Osiedla TOR z 1935 roku, jedynego w Warszawie domu kultury mieszczącego się i działającego bez przerw od lat trzydziestych.

Ten dość zapomniany  przez warszawiaków rejon stolicy, a zarazem ważna cześć dziedzictwa polskiego modernizmu, dzięki wspólnej pracy Centrum Kultury oraz samych mieszkańców zostanie opowiedziane na nowo i w nowy sposób. Wystawa pokaże nie tylko Koło z perspektywy idei i praktyki osiedli społecznych, przeznaczonych dla mieszkańców o niższym statusie materialnym, mających dawać równy dostęp ich mieszkańców do kultury, oświaty, przedszkoli, przychodni, zieleni, a wiec do godnych warunków życia. Historia przedwojennych osiedli wpisuje się w ideę nowoczesnej niepodległej Polski, dlatego tworzona ekspozycja jest miejscem refleksji o marzeniach o nowoczesności, dobrze zaprojektowanym domu, mieście, państwie. Ekspozycja będzie opowiadać wspólnie z mieszkańcami o spełnionych i niespełnionych marzeniach modernizacji – w tym celu wspólnie z mieszkańcami Warszawy tworzona jest niezwykła instalacja artystyczna Macieja Pałki i Macieja Połynko o warszawskich marzeniach o szklanych domach.

Na wystawie zostanie zaprezentowana historia osiedli – w kontekście polskich i międzynarodowych projektów architektonicznych, życiu na przedwojennych osiedlach, historiach wojennych i tworzeniu się powojennego osiedla Syrkusow ze słynną syrenką namalowaną przez Pablo Picasso w jednym z budowanych w 1948 roku mieszkań. To, co jednak najważniejsze, to fakt, że głównym narratorem są sami mieszkańcach Kola. Wspomnienia o ich rodzinach, dziadkach i babciach, życiu na Kole przed wojna, podczas okupacji i tuz po wojnie.

Przez blisko miesiąc ekipa Centrum Kultury zbierała unikalne zdjęcia i nagrania mieszkańców osiedla Kolo. Wspomnienia, dokumenty, archiwalne fotografie pokazują życie społeczne i codzienne na osiedlach Koło –ukazują wspólnotowy i społeczny wymiar nowoczesnej architektury i wielki przełom, jakim były modernistyczne inwestycje z lat trzydziestych, których celem była demokratyzacja i budowanie sprawiedliwego społeczeństwa.

 

Kuratorka wystawy: Hanna Radziejowska
Zespół kuratorski: Adam Kadenaci, Marta Michnowska
Instalacja artystyczna: Maciej Pałka, Maciej Połynko
Projekt: Karolina Chyziak – Włodarczyk
Projekt graficzny: Studio Lekko
Program towarzyszący: Damian Kalita
Produkcja: Katarzyna Tadeusz
Patroni medialni wystawy: Gazeta Wyborcza, Warszawa.wyborcza.pl, Co Jest Grane 24

Szczególne podziękowania dla mieszkańców Koła, którzy są współautorami wystawy, za ich pamiątki i wspomnienia: Barbary Frankiss, Elżbiety Strzeleckiej, Jerzego i Danuty Sawickich, Krzysztofa Lisowskiego, Marcina Strzelczyka, Heleny Marchel, Rodziny Tuszyńskich, Andrzeja J. Wiśniewskiego, Barbary Jastrzębskiej, Barbary Wiktorii Lewandowskiej, Haliny Porzyckiej, Barbary Wieczorek, Henryka Gralewskiego, Marii Chmielewskiej

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

18.11 – g. 19.00, Działdowska – Retroelectro

Klimatycznie ale z mocą! Dawne standardy w nowoczesnym wydaniu Marty Baum. Zapraszamy fanów przedwojennych polskich nut i nowoczesnych romansów. „RETROELECTRO” łączy muzykę przedwojenną z nowymi brzmieniami z dodatkiem własnych kompozycji muzycznych.

Skład:
Marta Baum – wokal
Zbigniew Chojnacki – akordeon, elektronika Kornel Jasiński – gitara basowa
SteQ – kornet
Kamil Maksymilian Kukla – perkusja

29.11, g. 19.00 Moda na Woli – wykład

W jaki sposób zmiany społeczne i w architekturze wpłynęły na to w jaki sposób ubierali się mieszkańcy Woli? Jak modernizm przenikał się z modą?
Prowadzenie Aleksandra Boćkowska-  dziennikarka, współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Wcześniej redaktorka w magazynach „Elle” i „Viva! Moda”. Autorka książki To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL oraz Księżyc z peweksu: o luksusie w PRL.

Wstęp wolny

Performatywne warsztaty taneczne dla kobiet

Zapraszamy mieszkanki Woli wieku 18 +. Przedmiotem poznania będzie poruszające się ciało. Swobodnie, naturalnie, organicznie. Proces badawczy przeprowadzimy na bazie współczesnych praktyk ruchowych z zakresu fitnessu i cardio, kick boxingu, boxingu, przez jogę, pilates, medytację, po praktyki somatyczne i terapeutyczne zaczerpnięte z pola współczesnej choreografii i improwizacji. Bez napięcia. Bez presji. Ruch i jego intensywność wynikać będzie ze świadomego wyboru, a nie z nakazu.

Przez trzy niedziele zapraszamy na otwarte warsztaty taneczne.

Zakończeniem projektu będzie pokaz powarsztatowy w ramach wystawy „Szklane domy”.
Warunkiem uczestnictwa jest udział w trzech warsztatach przygotowujących oraz pokazie po warsztatowym.

Listopad: 18, 25.11, g. 16-19

Grudzień: 2, 9. 12.

zapisy: d.kalita@wck-wola.pl